"Tavoite olla mukana menestyvässä KHL-joukkueessa"
7.4.2014 15:36
Tommi Huhtala ja GM Jari Kurri.
Tuore jokerivahvistus Tommi Huhtala jatkaa pelejä tällä kaudella vielä Leijonissa. Tulevaa KHL-aikaa hän odottaa innokkain mielin.
Huhtala on pelannut kolme viime kautta Bluesissa ja tehnyt tasaisen kovaa jälkeä joka vuosi. Tällä kaudella syntynyt piste-ennätys (23+20=43) oli miehen omien sanojen mukaan tulosta hyvästä yhteistyöstä joukkuekavereiden kanssa. Taistelijan luonteesta ja hyvästä maalivainusta tunnettu hyökkääjä oli tämän kauden jälkeen valmis lähtemään uusiin haasteisiin.
-Tietenkin olin kiinnostunut (siirrosta Jokereihin), koska KHL on kova sarja ja pelit kovatasoisia. Näen tämän hyvänä haasteena itselleni mitata omaa tasoaa, Huhtala kertoo.
-Mitä olen ehtinyt jutella organisaation edustajien kanssa, niin kutina on hyvä. Täällä on tekemisen meininkiä ja innolla odotetaan uusia haasteita.
Huhtala on tällä viikolla mukana Leijonien ensimmäisessä MM-leiriryhmässä. Kisapaikkaa hän ei vielä mieti, vaan lähtee peli kerrallaan antamaan näyttöjä valmennusjohdolle. Myös ensi kauden tavoitteet Jokereissa ovat tässä vaiheessa mielessä oman tekemisen ja käytännön työn osalta.
-Sinne on pitkä matka vielä. Tehdään paljon töitä kesällä, että on parempi pelaaja kuin viime kaudella. Jokainen pelaaja haluaa vastuuta, mutta se on totta kai ansaittava, Huhtala sanoo.
26-vuotias hyökkääjä haaveilee mahdollisuudesta pelata joskus NHL:ssä. Halu tehdä töitä oman kehityksen eteen on korkealla tasolla.
-NHL on vielä unelman asteella. Nyt on tavoitteena olla mukana menestyvässä joukkueessa KHL:ssä, Huhtala kiteyttää.
Katso yllä olevasta videosta koko hyökkääjän haastattelu.