Valmentajat

Jokereiden ensimmäinen päävalmentaja Suomi-sarjassa oli Jorma Salmi. Ensimmäisen Suomen mestaruuden seura voitti 1973 Matti Lampaisen alaisuudessa. Mestaruuksia seuran peräsimessä ovat voittaneet myös Boris Majorov (1992), Hannu Aravirta (1994 ja -96), Curt Lundmark (1997) ja Raimo Summanen (2002). Kaudesta 2018-19 eteenpäin Jokereita valmentaa Lauri Marjamäki.

Valmentajat

Valmentajat Jokereissa

Kausi/kaudet Päävalmentaja(t) Mitalit
1967-68 Jorma Salmi
1968-69 Martti Sarlin, Jorma Kyntölä
1969-70 Aulis Hirvonen
1970-73 Matti Lampainen SM-kulta 1973, hopea -71
1973-74 Rauli Virtanen, Matti Lampainen
1974-76 Boris Majorov
1976-77 Jorma Borgström
1977-78 Jorma Borgström, Pentti Katainen, Timo Turunen
1978-80 Matti Väisänen
1980-82 Olli Hietanen
1982-85 Reino Ruotsalainen SM-liigan hopea 1983
1985-87 Matti Väisänen
1987-88 Henry Leppä
1988-90 Kari Mäkinen
1990-91 Kari Mäkinen, 18.11.1990- Boris Majorov
1991-93 Boris Majorov SM-liigan kulta 1992
1993-94 Alpo Suhonen, 30.11.1993 Leo Äikäs, 1.12.- Hannu Aravirta SM-liigan kulta 1994
1994-96 Hannu Aravirta SM-liigan kulta 1996, hopea -95, EM-kulta 1995, -96
1996-97 Curt Lundmark SM-liigan kulta 1997
1997-98 Sakari Pietilä, 27.10.1997- Curt Lundmark, 2.3.1998- Hannu Kapanen SM-liigan pronssi 1998
1998-99 Hannu Kapanen, 20.2.1999 Leo Äikäs, 21.2.1999- Timo Lahtinen
1999-01 Erkka Westerlund SM-liigan hopea 2000
2001-03 Raimo Summanen SM-liigan kulta 2002, Continental Cup -voitto 2003
2003-05 Hannu Jortikka SM-liigan hopea 2005
2005-06 Waltteri Immonen, 7.11.2005- Curt Lindström
2006-08 Doug Shedden SM-liigan hopea 2007
2008-09 Glen Hanlon
2009-10 Hannu Aravirta, 25.11.2009- Hannu Jortikka
2010-11 Hannu Jortikka, 24.11.2010- Erkka Westerlund
2011-12 Erkka Westerlund European Trophy hopea 2011, SM-liigan pronssi 2012
2012-13 Tomi Lämsä
2013-14 Tomi Lämsä, 16.12.2013- Tomek Valtonen
2014-16 Erkka Westerlund
2016-18 Jukka Jalonen
2018- Lauri Marjamäki

Key Official Sponsor

Nornickel

Partners of the KHL Championship 2017/2018