PÄÄVALMENTAJAN TERVEHDYS

Aloittaessani Jokereiden päävalmentajana jääharjoittelukauden huomasin joukkueeni olevan hyvinkin junioripitoinen. Tämä on omalla tavalla se yksi tie pitkään ja kestävään menestykseen SM-liigassa. Joukkueen on rakennuttava perustuksiltaan oman kaupungin ja oman seuran juniorityöhön. On selvää, ettei edes Jokereiden juniorimylly pysty tuottamaan kaikkia tarvittavia pelaajia liigajoukkueeseen, joten ulkopuolista apua tarvitaan seuran lippulaivaan.

Jääkiekko on erittäin hyvä harrastus ja sosiaalinen kasvuympäristö. Tärkein asia ei ole kaikille jääkiekkoharrastukseen mukaan tulleille pelata SM-liigassa tai NHL:ssä. Kynnys sinne on erittäin korkea ja vain pieni osa tulee ylittämään tämän kynnyksen. Elämä on täynnä valintatilanteita ja on hyvin vaikea antaa patenttiratkaisuja yksittäisille nuorille, mutta on selvää koulun ja opiskelun olevan kuitenkin peruspilareita, joihin on varminta perustaa elämä. Jokereista on lähtenyt maailmalle monta hyvää pelaajaa, joista on hyvä ottaa mallia ihmisinä. Suurimpana helmenä luonnollisesti Teemu Selänne.


Mutta pitää aina muistaa karmea tosiasia, että tämän tasoisia pelaajia ei ole ollut tai ole kuin muutama Suomessa. Esikuvia pitää olla, mutta Teemun tasoisia pelaajia ei ole maailmassa kovinkaan monta, joten "uusia Teemuja" ei välttämättä tule joka vuosikymmenkään!

Juniorijääkiekkoilun tärkein tehtävä on ehdottomasti antaa nuorille urheilullinen elämäntapa, joka seuraa mukana elämän läpi. Lopuksi haluan pyytää vanhemmilta suurta kärsivällisyyttä lastenne harrastuksen tukemisessa. Muistakaa! Kyseessä on teidän lapsenne!

Toivotan hyvää kiekkokautta koko JOKERI-perheelle!

Hannu Jortikka